Cięcie laserem — na czym polega i kiedy się je wykorzystuje?

cięcie laserem

Laserowe cięcie ma szerokie zastosowanie przede wszystkim dzięki wysokiej precyzji i możliwości pracy z różnymi rodzajami materiałów. Dzięki swojej wszechstronności proces ten jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki materiałów. Na czym to polega i z jakimi materiałami można pracować w ten sposób?

Jak wygląda proces cięcia laserowego?

Korzystanie z lasera przy wycinaniu z materiału to nic innego jak jego obróbka mająca na celu osiągnięcie pożądanego kształtu przy wykorzystaniu skoncentrowanej wiązki lasera. Niekwestionowaną zaletą tej metody jest szybkość, precyzja i wszechstronność lasera. Sam proces charakteryzuje się również marginalnym ryzykiem straty w materiałach, co wynika z precyzji oraz powtarzalnością bez utraty jakości.

Dzięki laserowi możemy uzyskać nawet skomplikowany wzór cięcia bez ryzyka, że kolejne powtarzane serie będą gorszej jakości. Cięcie laserem możliwe jest przy zastosowaniu różnych metod w tym przy pomocy wypalania, sublimacji czy też topienia. Przy obróbce jakich materiałów sprawdzi się cięcie laserem?

Cięcie laserowe — zastosowanie

Jak już wspomniano cięcie laserem, jest procesem wszechstronnym, dzięki czemu możliwe jest pracowanie z różnego rodzaju materiałami. Dokładność lasera sprawia, że możemy obrabiać zarówno materiały cienkie, jak i grubsze. Co za tym idzie, technika cięcia laserowego sprawdzi się zarówno przy tworzywach sztucznych takich jak np. Poliuretan czy guma, jak i metalach. Laserem można ciąć także drewno, tkaniny, skórę, czy papier. To jednak nie wszystko. Przy pomocy wiązki lasera możemy poddawać obróbce również tak trudne materiały jak szkło, korek, silikon, czy piankę. Dowiedz się więcej na https://eurowash.pl/ciecie-laserem/.