Boxy czy uchwyty dachowe – jaki bagażnik na narty do auta wybrać?

bagażniki na narty

Pomimo tego że obecna aura nie jest specjalnie zimowa i raczej nikt nie myśli obecnie o jeździe na nartach, to jednak to właśnie wakacje są jednym z najlepszych momentów w roku na to, aby przeglądać różne bagażniki na narty do auta i szukać najlepszego dla siebie rozwiązania. Nie da się ukryć, że wielu kierowców zastanawia się nad wyborem uchwytów dachowych na narty lub specjalnego boxa. Które rozwiązanie jest lepsze i jakie są zalety i wady obu propozycji?

Charakterystyka uchwytów dachowych

bagażniki na narty

Niezaprzeczalnie najpopularniejszych sposobem przewożenia nart jest specjalny bagażnik na narty do auta dostępny tutaj, który umieszczany jest na dachu pojazdu. Przed zdecydowaniem się na zakup takiego bagażnika trzeba mieć jednak świadomość, że oprócz świetnych zalet posiada on także kilka bardzo istotnych wad.
Zdecydowanie najważniejszą zaletą tego rodzaju uchwytów jest jego cena. Oczywiście na rynku znaleźć można różne rozwiązania, lecz te najtańsze dostępne są nawet za około 100 złotych. Jeśli chce się mieć produkt najwyższej jakości, trzeba za niego zapłacić około 1000 złotych, co w dalszym ciągu nie jest dużym wydatkiem na tle innych popularnych uchwytów na narty.


Bardzo dużą zaletą jest także niewielki rozmiar takiego bagażnika oraz jego bardzo niska waga. Dzięki temu narty nie obciążają nadmiernie auta i nie wpływają w zbyt dużym stopniu na jego spalanie. Oczywiście niska waga sprawia również, że bardzo łatwe staje się zamocowanie uchwytu i nart.
Jakie są natomiast minusy takiego rozwiązania? Przede wszystkim wspomnieć w tym wypadku trzeba o tym, że narty w takim bagażniku podróżują cały czas odkryte, a więc narażone są na różnego rodzaju szkodliwe czynniki. Wspomnieć w tym wypadku trzeba przede wszystkim o soli drogowej, która w dużych ilościach może osadzać się na nartach, przez co wymagać one będą większej niż zwykle pielęgnacji.
Na uwadze należy również mieć to, że odkryte narty bardzo mocno zaburzają przepływ powietrza podczas jazdy, co generować będzie bardzo duży hałas. Przekładać się to będzie na pogorszenie komfortu podróżnych.

Czy warto zakupić box dachowy na narty?

W przypadku dużej części kierowców powyższe wady klasycznego bagażnika dachowego na narty są zbyt dotkliwe i szukają oni z tego powodu zastępstwa i innego rozwiązania. Często przyciąga ich do siebie box dachowy. Czym on jest i jakie są jego najważniejsze cechy?
Boxy dachowe to duże, zamykane pojemniki, które montowane są na dachu auta. Dzięki temu, że jest to konstrukcja zamknięta, transportowe w niej narty są całkowicie bezpieczne i osłonięte przed różnego rodzaju zagrożeniami np. przed solą drogową. Co więcej, boxy zwykle generują mniej hałasu, a także są bardzo uniwersalne — można w nich przewozić nie tylko narty, lecz praktycznie każdy inny ładunek.
Co jednak z wadami boxów dachowych? Największym minusem jest ich bardzo duża masa, co znacznie podnosi zużycie paliwa. Co więcej, boxy są także bardzo drogie — nawet najtańsze rozwiązania bywają droższe niż najdroższe bagażniki na narty. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że dość problematyczne bywa montowanie boxów i często potrzebny jest tu udział dwóch osób.