Jak wybrać buty motocyklowe?

buty motocyklowe

Istnieje wiele rodzajów motocykli, tak samo jak typów obuwia przeznaczonego do jazdy. Obok kasku buty motocyklowe stanowią niezbędny element ekwipunku motocyklisty. Co trzeba wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

Rozmiar butów motocyklowych

Kluczem w wyborze odpowiednich butów motocyklowych jest dopasowanie ich właściwego rozmiaru. Nawet obuwie najlepszej marki nie będzie funkcjonalne, jeśli ograniczy ruchy stóp lub przeciwnie, będzie się z nich zsuwało. Idealnie dobrane buty pasują po prostu doskonale już przy pierwszym założeniu. Muszą być produkowane z materiałów, które nie pozwolą na ich „rozbicie” i powodowanie ucisku oraz ograniczenie dopływu krwi. Dobre obuwie pozostanie też na swoim miejscu, gdy dojdzie do wypadku. Powinno więc opinać stopę, ale nie powodować uczucia dyskomfortu. Niekoniecznie rozmiar obuwia noszonego na co dzień będzie tożsamy z rozmiarem butów motocyklowych. Najlepiej jest więc zmierzyć stopę i porównać jej wymiary z wymiarami butów podanymi przez producenta w tabeli rozmiarów. Jeśli istnieje taka możliwość, warto wcześniej przymierzyć buty.

Buty motocyklowe – krótkie czy długie?

Na rynku można znaleźć zarówno buty motocyklowe do kostki, jak i takie do kolana. Drugie z nich zabezpieczają nogi znacznie lepiej, lecz zakłada się je dłużej, a chodzenie w nich nie jest wygodne. Niskie modele przeznaczone są głównie dla osób poruszających się motocyklem po mieście. Da się je szybko założyć i zdjąć, wygodnie się w nich chodzi. Nie nadają się jednak na dalsze wyprawy.