Jaki smar do łańcucha motocyklowego wybrać?

Jedną z podstawowych czynności serwisowych w naszym motocyklu jest smarowanie łańcucha odpowiednim smarem.

Są oczywiście motocykle w pas napędowy lub wałek i ich ta ważna czynność nie dotyczy. Jednak zdecydowana większość z nas motocyklistów posiada w swoim motocyklu łańcuch, a ten cyklicznie wymaga konserwacji i smarowania.

Czy każdy łańcuch motocyklowy musimy powinniśmy smarować?

Większość producentów motocykli pracuje od lat nad wdrażaniem rozwiązań bezobsługowych, dotyczy to również łańcucha, póki co takie rozwiązania nie zostały rozpowszechnione na fabryczną skale, więc dobrze dla nas i naszego motocykla gdy przy okazji rozmaitych prac serwisowych zadbamy również o łańcuch.

Istnieją oczywiście opinie, że smar do łańcucha motocyklowego to rzecz niepotrzebna. Wyznawców tej teorii łatwo rozpoznać na ulicy. Takich ludzi nie sposób nie usłyszeć na drodze, momentalnie słyszymy metaliczne dźwięki każdego z elementów łańcucha. Takie nierozważne zachowanie skraca żywotność łańcucha a może i również doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia.

Lepszy smar w sprayu czy olej do smarowania łańcucha?

Większość z producentów zaleca w swoich instrukcjach stosowanie oleju przekładniowego jako najlepszą opcję do smarowania łańcucha w motocyklu. Zgodnie z tą myślą wielu użytkowników jednośladów montuje w swoich motocyklach automatyczne olejarki Scottoiler. Zasada ich działania jest niezwykle prosta, podczas jazdy motocyklem olejarka systematycznie i powolnie w czasie jazdy polewa łańcuch olejem przekładniowym.

Główną zaletą automatycznej olejarki jest fakt, że nie musimy pamiętać o smarowaniu, stanowi to element bezobsługowej pracy. Takie rozwiązanie nie jest niestety wolne od wad. Pamiętajmy, że olejarka polewa łańcuch, odpryski trafiają na tylną felgę i oponę co w konsekwencji może doprowadzić do utraty przyczepności.