Końcówka wydechu motocyklowego, czyli słowo i ciszy

Przepisy polskiego prawa mówią o tym, że motocykl o pojemności do 125 cm3 mogą emitować hałas do poziomu 94 decybeli, większym maszynom natomiast ustalono poziom hałasu maksymalnego wynoszący 96 decybeli. Przekroczenie tego poziomu grozi dostaniem mandatu i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego aż do czasu usunięcia powodującej hałas awarii.

Przyczyny przekroczenia norm hałasu

Do najczęstszych przyczyn przekraczania ustalonych przez prawo norm hałasu można zaliczyć amatorskie przerabianie wydechów, czyli na przykład wyjmowanie z wnętrza wydechu wkładki odpowiadającej za wyciszanie, używanie wydechów sportowych, które nie powinny pojawiać się poza torem wyścigowym, wymiana tłumików na tańsze, ale pozbawione homologacji.

Słowo o ciszy

Praca silnika wywołuje drgania, które wydostają się na zewnątrz właśnie poprzez końcówkę wydechu motocyklowego. Wydech musi zatem być zaprojektowany w taki sposób, aby nie ograniczać mocy silnika, ale równocześnie nie powodować emisji przekraczającego normy hałasu.

W motocyklach wydech https://moto-tour.com.pl/pl/menu/koncowka-wydechu-468379.html jest dwa razy krótszy niż w przypadku samochodów. Nie da się też go ukryć lub jest to bardzo trudne, dlatego producenci próbują obniżyć emitowany przez motocykle hałas. Czasem nawet za cenę spadku mocy i ilości koni mechanicznych w jednostce napędowej.

Wydłużanie fal dźwiękowych i rozpraszanie ich (minimalizowanie hałasu) osiąga się poprzez wykorzystanie wygięcia rur, komory kompensacyjne, tłumiki wydechu. Przydatna jest także odpowiednia końcówka wydechu motocyklowego.