Samochody elektryczne – czy warto zainwestować w domową stację ładowania aut?

Samochody elektryczne - czy warto zainwestować w domową stację ładowania aut?

Samochody elektryczne zyskują na popularności. Niektórym wydaje się, że auto, które do kolejnego ładowania przejedzie 200 km to wydumany pomysł. Tymczasem, całkiem sporo osób w ciągu dnia nie pokonuje więcej niż kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów, a w tej sytuacji auto elektryczne jest wspaniałym rozwiązaniem. Nie wdając się w różnice cen energii, można śmiało założyć, że przejechanie autem elektrycznym 100 kilometrów będzie nas kosztowało mniej niż 10 PLN. Optymistyczne wyliczenia szacują ten koszt nawet na poziomie 7 – 8 PLN. Tej konkurencji nie wygra żadne dostępne na rynku rozwiązanie. Ponadto, technologie stosowane w autach elektrycznych nieustannie się rozwijają. Oznacza to, że samochody elektryczne, do momentu kiedy będą wymagały kolejnego ładowania, potrafią pokonać coraz więcej kilometrów. A samo ładowanie akumulatorów jest coraz szybsze i wydajniejsze.

Ile czasu zajmuje naładowanie baterii auta elektrycznego?

Właściwie, każdy w swoim garażu posiada gniazdko elektryczne. Nic nie stoi w takim razie na przeszkodzie, aby podłączyć auto bezpośrednio do sieci 230 V. Zastanówmy się wobec tego jaka jest wydajność takiego ładowania.

Przykładowo Nissan Leaf posiada akumulator o pojemności 40 kWh. BMW i3 posiada baterie o pojemności z przedziału 38 – 42 kWh. Ładowanie baterii o takiej pojemności z domowego gniazdka do pełna może wymagać około 13 godzin czasu. Nie są to wartości, które zadowalają większość wymagających użytkowników. Szczególnie, gdy pod uwagę weźmiemy luksusowe Audi e-tron o zawrotnej mocy przekraczającej 300 KM, które może być wyposażone w baterię o pojemności aż do 95 kWh. Dlatego warto zrozumieć jakie są możliwości i jakie technologie stosuje się w przypadku ładowania aut elektrycznych.

Samochody elektryczne - czy warto zainwestować w domową stację ładowania aut?

Zalety ładowania bezpośrednio z gniazdka

Ładując auto bezpośrednio z gniazdka 230 V nie potrzebujemy ponosić dodatkowych kosztów specjalnych ładowarek ani przewodów. Jednak, jak zostało wspomniane powyżej, ten sposób będzie wymagał bardzo długiego czasu ładowania. W przypadku używania auta z baterią o niewielkiej pojemności oraz potrzeby pokonywania niedużej ilości kilometrów w ciągu dnia, może się to sprawdzić. Jednak… kto chce uziemić swoje auto na co najmniej 10 godzin?

Szybkie ładowanie samochodów elektrycznych

Rozwiązaniem są przydomowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych. W tym celu konieczne jest posiadanie w domu złącza siłowego 400 V. Są one często wykorzystywane przy podłączeniach kotłów czy choćby spawarek. Używając specjalnej ładowarki przeznaczonej do ładowania akumulatorów aut elektrycznych, możemy uzyskać moc ładowania w przedziale 7 – 22 kW. Aby było to możliwe potrzebujemy ładowarki z modułem EVSE oraz transformatora sieciowego.

Koszt takiego rozwiązania to kilkanaście tysięcy złotych, jednak korzyści są oczywiste: szybkie ładowanie auta tanim prądem oznacza pełną funkcjonalność naszego czterokołowego elektryka i niezwykle tanie kilometry podróżowania.

Szybkie ładowanie samochodów elektrycznych