Dekontaminacja lakieru samochodowego

Wiele osób, które mają swój pierwszy samochód, pragnie, aby wyglądał on jak najlepiej. Najczęściej auto w momencie zakupu prezentuje się naprawdę dobrze, sprzedawca bowiem doskonale zdaje sobie sprawę, jak bardzo wygląd zewnętrzny wpływa na decyzję o kupnie (szczególnie jeśli idzie o samochody używane). Niestety po miesiącu lub dwóch, kiedy chcemy przywrócić mu pierwotny blask, spotyka nas rozczarowanie.

Co to jest dekontaminacja lakieru?

Kiedy już polegniemy na próbie dokładnego kilkukrotnego umycia naszego samochodu i zdamy sobie sprawę, że efekt jest niezadowalający, zaczynamy szukać różnych metod. Prędzej czy później trafimy na informację, dotyczącą dekontaminacji lakieru. Co to jest dekontaminacja lakieru?

Dekontaminacja lakieru jest to wieloetapowy proces, który ma za zadanie dokładne wyczyścić nasz lakier, ze wszelkiego rodzaju brudu (głównie chodzi o żywice, asfalt lub osady metaliczne), którego nie usuniemy zwykłym myciem. Stąd również różnica w myciu oraz czyszczeniu. Mycie usuwa zabrudzenia powierzchowne takie jak błoto lub kurz, czyszczenie za pomocą dekontaminacji usuwa brud z porów lakieru.

Jakie są etapy dekontaminacji?

Dekontaminacja lakieru ma 5 etapów:

1. Mycie klasyczne szamponem samochodowym lub innym detergentem do karoserii
2. Usuwanie za pomocą odpowiednich środków smoły i asfaltu.
3. Usuwanie metalicznych zabrudzeń.
4. Glinkowanie lakieru, czyli czyszczenie zabrudzeń, których nie usunęliśmy na wcześniejszych etapach.
5. Końcowe mycie samochodu w celu usunięcia pozostałości po glinkowaniu, czyli resztek glinki oraz lubrykantu.

Dekontaminacja samochodowego lakieru, przeprowadzona w powyższy sposób zapewnia nam to, że powierzchnia lakieru jest idealnie czysta. Wtedy to mamy gwarancję, że trud włożony w woskowanie będzie w stu procentach wykorzystany. Nawet jeśli nie będziemy woskować samochodu mamy również zabezpieczenie przed tym, że niektóre aktywne chemicznie zabrudzenia, nie utworzą minimalnych ognisk korozji, które zaczną się błyskawicznie rozwijać.