Tlenek ceru – świetny sposób na rysy i pęknięcia szyb

Fast White Light Car Detail Auto Race New

Stan szyb w samochodzie jest bardzo ważny i nie chodzi tu tylko o ich czystość, ale o pęknięcia i rysy. Jeżeli podczas kontroli drogowej policjant zauważy uszkodzenie szyby, może nałożyć na kierowcę mandat karny. I nic dziwnego, bowiem takie uszkodzenia wpływają na widoczność, zagrażając bezpieczeństwu pasażerów samochodu i innych użytkowników ruchu drogowego. Dlatego nie należy ich bagatelizować.

Niebezpieczne uszkodzenia szyb

Szyby samochodowe, zwłaszcza przednie, z biegiem lat na zewnętrznej powierzchni ulegają zniszczeniu i mikro urazom. Spowodowane są one bardzo często działaniem wycieraczek czy odpryskami drobnych kamyków i żwiru. Uszkodzenia takie trzeba jak najszybciej naprawić, ponieważ istniejące pęknięcie będzie z biegiem czasu się powiększać. W przypadku niedużej rysy czy pęknięcia, nie ma potrzeby wymieniać od razu całej szyby. Takie uszkodzenia naprawiają z powodzeniem w serwisach, specjalizujących się w tego rodzaju usługach. Można również samemu za to się zabrać. W tym celu stosuje się mechaniczne polerowanie szkła.

Tlenek ceru na rysy i pęknięcia

Do polerowania szkła używa się tlenku ceru. Jest to substancja, która w połączeniu z wodą skutecznie usunie uszkodzenia z szyby samochodu. Należy tylko zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

  • Po pierwsze wymieszać tlenek ceru z wodą w proporcji 1:1.
  • Potem uzyskaną papkę nanieść na rysę.
  • Następnie zacząć polerować naprawianą powierzchnię przy pomocy filcowego krążka polerskiego lub filcu z nakładką flex i wiertarki.

Najlepszy efekt można uzyskać przez równomierne polerowanie (najlepszy sposób to zataczanie małych kółek podczas pracy). Warto wypolerować również obszar wokół rysy. Polerowanie zakończy uzyskanie oczekiwanego efektu – rysa przestanie być wyczuwalna pod paznokciem.
Opakowanie 100g tlenku ceru powinno wystarczyć na wypolerowanie około 6 szyb samochodowych.

Trzeba jednak wiedzieć, że naprawa taka wchodzi w grę jedynie przy stosunkowo małych uszkodzeniach. Jest ona niemożliwa, gdy pękniecie kończy się pod uszczelką czy na krawędzi szyby lub gdy odprysk znajduje się bezpośrednio przed oczami kierowcy, albo też gdy jest ich więcej.